Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 6812569



*

nr 681 2569


Bertil Mauritzon

(1940-2012), Sverige


Etsning, Bertil Mauritzon -75, "Berättelse från den fantastiska katedralen", 6/40, 54x45


Bertil Mauritzon, svensk grafiker född 1940 i Malmö, död i Malmö 2012.

Utrop:

100 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 februari 2011
kl 19:12:47


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/2 14:49:16 1      100 kr
14/2 17:07:37 2      150 kr
14/2 18:40:57 3      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Bertil Mauritzon

Bertil Mauritzon, svensk grafiker född 1940 i Malmö, död i Malmö 2012.

Läs mer om Bertil Mauritzon
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bertil mauritzon etsning etsningar grafik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6573 Etsning
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, num..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:15
  • 6436 Etsning
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:20
  • 7069 Etsning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 1/30, j..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:11
  • 7072 Etsning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 4/50. B..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:37
  • 6344 Färgetsning
    Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". S..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:54
  • 7068 Färgetsning
    Svenerik Jakobsson (f. 1934). Signerad, numrerad 1..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:47




Ladda ner broschyr